Каштан | Бібліотека
 
27.04.2020
Сім ідей
26.04.2020
Про Чорнобильську трагедію в літературній кав’ярні «Пожива для розуму»

 

 
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

НБУ для дітей  

 

 

 

 

  

 

  Освіта в Україні

 

 

Группы раннего развития детей Долоньки

 

 

Виртуальный музей живописи, скульптуры, архитектуры, фотоискусства

 

 

 


Каштан вважається одним з найкрасивіших пар­кових дерев. Багато каштанів прикрашають і наш Житомир. Ранньою весною на дереві з’являються великі клейкі зеленувато-ро­жеві бруньки, а через деякий час на них розпускаються великі листки, розділені на 5-7 листочків.

kashtan

 

Зацвіли каштани у моєму місті,
Золотистим цвітом зарясніли в листі.
Цвіт такий хороший, аж вбирає очі,
Зацвіли каштани вчора опівночі.
А під ними ходять вулицею люди.
Зацвіли каштани тут і там, усюди.
Холодку багато, пахощів багато.
У моєму місті гарно, як на свято.
                                                 Марія Познанська

 

На початку травня каштан цвіте. Квітки у ньо­го — гарні пірамідальні вінички висотою до 30 сантиметрів, які складаються з великих білих квітів із жовтуватими чи червонуватими краплинами соку. Квіти, які нагадують свічки на новорічній ялинці, надають дереву особливу урочистість. Привабливими виглядають і плоди каштана: зелені з багаточисленними шипами кулясті коробочки, схожі на маленьких колючих їжачків, в кожній з яких міститься 1-3 блискучі темно-коричневі насінини.

Каштани є двох видів: їстівні та неїстівні. Кінський каштан (неїстивний) — величне дерево. Стовбур у дорослих дерев великий, здебільшого прямий. Ви­сота дерева може сягати 25-30 метрів. Каш­тан їстівний росте в умовах вологого теплого клімату на південному березі Криму. Дерево досягає 35 м у висоту та 2 м у діаметрі, живе рослина в се­редньому 200-300 років. Каштани-довгожителі доживають до 1000 років і більше. Дерево боїться холоду.

Плоди каштану їстівного — горішки масою до 20 г, що достигають у жовтні. Зазвичай у плоді є одна насінина, проте може бути дві або три. Го­ріхи каштану є дуже поживними та смачними, їх вживають в їжу в сирому, вареному або ж у сма­женому вигляді, використовують для виготовлен­ня тортів, тістечок, морозива, цукерок, печива та інших кондитерських виробів, розмелені плоди додаються в пшеничне борошно та використову­ються як замінник кави.

Деревина каштана використовується як буді­вельний матеріал, для виробництва меблів. Деревину кінського каштана використовують у меблевій промисловості, для виготовлення високоякісних бочок. Екстракт, приготований із кори, використовують для ду­блення шкіри, забарвлення шерстяних і шовкових тканин у темно-коричневий і оливковий кольори. З молодих гілок плетуть кошики.


Цікаво знати

Точно сказати, чому каштан почали назива­ти кінським, важко. Існує дві версії. За однією, після па­діння листя на місці кріплення черешка до гілки залиша­ється рубець, який нагадує слід кінської підкови. Згідно з іншою, на темно-коричневій поверхні плода є сіра пляма, схожа на відбиток кінської підкови.