Яненко Микола Михайлович | Бібліотека
 
11.03.2020
Презентація книжки «Піратське золото» В’ячеслава Тарасова
11.03.2020
На «Території вільного спілкування: + Kids + Teen + Профі»
200-125 300-115 200-105 200-310 640-911 300-075 300-320 300-360 642-998 QV_DEVELOPER_01 400-101 700-501 117-201 70-696 700-505 600-199

 

 
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

НБУ для дітей  

 

 

 

 

  

 

  Освіта в Україні

 

 

Группы раннего развития детей Долоньки

 

 

Виртуальный музей живописи, скульптуры, архитектуры, фотоискусства

 

 

 Вічний романтик і мандрівник Микола Яненко

Багата наша поліська земля цікавими і талановитими людьми. Ось і цього 2011 року 7 жовтня своє 70-ліття відзначив Микола Михайлович Яненко з Попільні, якого називають вічним романтиком і мандрівником.

Ця людина є гордістю не тільки Житомирщини, а й всієї української дитячої літератури. Письменник, твори якого відзначені преміями імені Миколи Трублаїні (1980 р.) та Лесі Українки (1998 р.) за творчість для дітей. Вже не одне покоління українських дітей виросло на його книгах.

Творчість Миколи Яненка називають маленьким островом в океані української дитячої літератури. Острів, який не схожий на інші острови. Це цілий світ незвичайних подій, природних явищ, світ дивовижних країв Півночі і Далекого Сходу, світ витривалих, мудрих і добрих людей різних професій.

А звідки прийшов у літературу і дитячі серця прозаїк-мариніст?
Микола Яненко народився 7 жовтня 1941 року в селищі Попільні на Житомирщині. Після закінчення місцевої десятирічки два роки був літературним працівником районної газети, потім служив в армії. Далі навчався в Одеському морехідному училищі рибної промисловості і, закінчивши його, почав працювати на риболовецьких траулерах у морях Північного Льодовитого та Тихого океанів. Деякий час працював кореспондентом газети «Правда тундри» на острові Ямал.   

Скрізь зустрічався з цікавими людьми, помічав красу природи, дізнавався нове про безмежний навколишній світ Півночі і Далекого Сходу. Враження від пережитого, побаченого, почутого проростали зернами творчості, просилися на папір. Став у пригоді і досвід роботи в газеті. Почав писати оповідання. Так і зявились одна за одною у видавництві «Веселка» збірки оповідань Миколи Яненка для дітей різного віку: «Дім серед хвиль» (1976), «Подарунок гарпунера» (1977), «Дорога до північних оленів» (1979) та інші книги.    nbsp;   

Після далеких мандрівок повернувся у свою рідну Попільню. Закінчив інститут, освоївши спеціальність інженера-енергетика. Багато років працював диспетчером електричних мереж.     

А книги продовжували зявлятися на світ. В 1996 році житомирське видавництво «Полісся» видає книгу М. Яненка «Цвітуть в океані квіти», куди крім оповідань входить повість «Один серед снігів». А в 1997 році в цьому ж видавництві побачила світ нова книга «Хай буде шторм». І саме за ці видання Микола Яненко отримав звання лауреата премії імені Лесі Українки (1998 р.) за творчість для дітей. Ось зовсім нещодавно, у 2007 та 2008 роках видавництво «Богдан», що знаходиться в місті Тернополі, випустило три нових збірки оповідань Миколи Яненка «Розповіді про море», «Розповіді про Північ», «Хай буде шторм». Окремі оповідання нашого земляка друкувались в різних дитячих журналах («Піонерія», «Барвінок»), антологіях.

Хотілося б, щоб творчість Миколи Яненка знали і батьки, і вчителі, і бібліотекарі. Бо саме ми можемо прочитати дитині, порекомендувати для читання цікаву, розумну книгу. Адже твори Миколи Яненка про речі вагомі, важливі для кожної людини. Письменник порушує проблеми вічні, загальнолюдські: доброти, людяності, важливості у житті знань, працьовитості, неповторності довкілля.

Твори Миколи Михайловича Яненка для дітей можна поділити на кілька тематичних напрямків:
§  Цикл оповідань про бувалого, кмітливого і людяного боцмана Бородая («Вимушена посадка», «В шторм», «На краю землі», «Ідемо за тралом»).
§  Про мужнього майстра на всі руки, мисливця Петра Мірошникова (повість «Один серед снігів»).
§  Про незвичайні пригоди з морськими тваринами («Дім серед хвиль», «Спасибі вам, дельфіни», «Мандрівник з країни Китанії», «Втеча»).
§  Про дітей Півночі – маленьких трудівників, дослідників, великих друзів природи («На крижині Ука», «Дорога до північних оленів», «Діти з океанського берега»).

Кожне оповідання, ніби окрема сторінка книги природи, де вирує життя рибалок і мисливців. У тому світі незвичайне все: і тварини океану з їх особливим способом існування, і явища природи, такі неможливі для спостереження у наших рідних краях на Україні, і люди, що мужні, сильні, добрі.     

Не будемо переказувати зміст оповідань. Їх потрібно читати, бо вони того варті. Звернемо увагу на те, що і колеги-письменники, і літературні критики, говорячи про творчість Миколи Яненка, звертали увагу на талант автора розмовляти з читачем. Без дидактичних настанов, а просто і романтично, що «…всі оповідання М. Яненка написані доступною для юного читача мовою. Насиченість влучними афоризмами, порівняннями, епітетами надає їм самобутньої художньої образності та стилістичної довершеності» (Л. С. Монастирецький, кандидат філологічних наук, професор-літературознавець Житомирського державного університету імені І. Франка). 

А ще вражає той факт, що в дитячих творах Миколи Михайловича немає жодного негативного персонажу. Прочитайте (чи перечитайте) його книги, починаючи з першої і ви переконаєтесь в цьому. Отож всі його книжки крім нових знань ще й засіють в душах дітей зерна доброти і людяності. 

Миколі Яненку визнання принесли книги для дітей. Проте вважати його тільки дитячим письменником було б неправильно. Своє мудре слово він промовляє і до дорослих читачів. Його публікації на морально-етичні теми постійно з’являються на сторінках центральної преси, зокрема в українській газеті «Сільські вісті». Читачі вважають, що замальовки з натури такі точні, а характери такі живі і правдиві, що не сумніваєшся: вони з самої гущі життя. Зображуючи складні людські стосунки, талановитий майстер слова хоче, щоб ми подивились на себе збоку, оцінили свої справи і зробили висновок: у які б ситуації не поставило нас життя – будьмо людьми…   

Ми вдячні Миколі Михайловичу Яненку за літературну творчість! Бажаємо йому ще на багато років творчої наснаги і чекаємо на нові зустрічі з його книгами! 

Твори Миколи Михайловича Яненка
Про життя та творчість
Дивосвіт Миколи Яненка (бібліографічна подорож для молодших школярів)