26.12.2019
Новорічний калейдоскоп
17.12.2019
Майстер-клас «Свято для тих, хто фантазує, і майструє, і малює»

 

 
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

НБУ для дітей  

 

 

 

 

  

 

  Освіта в Україні

 

 

Группы раннего развития детей Долоньки

 

 

Виртуальный музей живописи, скульптуры, архитектуры, фотоискусства

 

 

 


Заснований на початку XIX сторіччя останнім представником родини барона де Шодуара, колишній дендропарк і сьогодні за­лишається одним з найулюбленіших місць відпочинку житомирян будь-якої пори року. Парк культури та відпочинку ім. Ю. Гагаріна є пам’яткою садово-паркового мистецтва України.

park-kulturi-ta-vidpochinku-im-yu-gagarina

У 1905 році на мальовничих схилах лівого берега річки Тетерів барон де Шодуар Іван Максиміліянович – останній з родини найбагатших поміщиків Волині — розпочав будівництво триповерхового палацу з флігелем. Поруч були розташовані садиби міських голів О. Старосвітського та І. Доманевського, сад О. Хорошанського з літнім Зеленим театром (ліва частина сучасного парку). Фасад будівель барона проектував київський архітектор З. І. Журавський.

Біля будинку спорудили парк у бароковому стилі, в ньому була висаджена колекція рослин з Індії, Північної Америки, Азії, в тому числі й рідкісне дерево гінкго. Цей родич ялин та сосни росте на планеті вже 350 млн. років. За його серцеподібні листочки має назву «дерево кохання». Також у парку були розміщені оранжереї, де культивувалось квіткове господарство для паркових насаджень. Всі роботи по зеленому оформленню паркової території, яка належала барону де Шодуару, проводились найомною робочою силою під керівництвом садівника.

У парку були встановлені скульптури у вигляді статуй та бюстів. До нашого часу зберіглася єдина із них – бронзова статуя Діани з колчаном зі стрілами і козулею. Де Шодуар побудував для городян сходи до набережної на 184 сходинок, виготовлені каменярем Вацлавом Длоугом. Вони збереглися до нашого часу проте, при реконструкції парку у 1980-х роках, їх облицювали гранітом.

У 50-х роках ХІХ ст. міський парк збагатився ще й чудовим бульваром, прокладеним на кошти місцевої інтелігенції за ініціативою польського письменника Аполло Коженьовського. Ця зелена перлина міста складалася фактично з чотирьох окре­мих частин, розділених кварталами Нової Жандармської і Микола­ївської вулиць. Старожили міста ще й досі називають їх Першим, Другим, Третім і Четвертим бульварами.

Після революцій та воєн парк барона де Шодуара втратив свій автентичний вигляд. Проте дещо залишилось – оглядові майданчики, арка на вході, сходи, що ведуть до Тетерева, статуя з бронзи богині Артеміди. В парку ростуть гінкго, бук червоний, каркас, модрина, дуби японсь­кий та вузьколистий, туї — загалом біля 130 видів деревно-чагарни­кових порід, в тому числі близько 1000 дерев 100-120-річного та 6000 50-55-річного віку. На жаль, значна частина рідкісних дерев і кущів, таких, як бук звичайний і бук червоний, дуб пірамідальний, дуб великоплідний, дуб вузьколистий, дуб червоний, бундук дводомний, модрина, горіх грецький, горіх Маньчжурський, Віргінія, туя східна, лох, бархат Амурський, гледичія, липа великолистна, горіх медвежий загинула в період громадянської та Другої світової війни.


Цікаво знати

Газета «Жизнь Волыни» в одній із своїх публікацій на початку XX ст. так описувала
непо­вторність житомирських бульварів: «Житомир — один из лучших и наиболее благоустроенных второстепенных губернских городов. Хороший климат, изобилие растительности, живописные и действительно поэтические окрестности способствуют привлечению сюда семейных и одиноких лиц, ищущих покоя. Почти все дома, за исключением разве что самих центральных улиц, окружены садами. Прекрасны тенистые городские бульвары. Такими бульварами, как наш, не может похвастаться ни один город, за исключением только Риги!».


Створення сайтів на замовлення у всіх містах України