Данило Окийченко: творчість для дітей | Бібліотека
 
27.04.2020
Сім ідей
26.04.2020
Про Чорнобильську трагедію в літературній кав’ярні «Пожива для розуму»

 

 
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

НБУ для дітей  

 

 

 

 

  

 

  Освіта в Україні

 

 

Группы раннего развития детей Долоньки

 

 

Виртуальный музей живописи, скульптуры, архитектуры, фотоискусства

 

 

 


img_0007_newДанило Окийченко

(Яків Олександрович Вознюк)


Наш земляк Данило Окийченко (Яків Олександрович Вознюк) народився 4 листопада 1916 року в селі Андрієвичах Ємільчинського району, що на Житомирщині, в багатодітній селянській родині. Вчився у місцевій початковій школі, потім у Барашівській семирічці та Білоцькому сільськогосподарському технікумі.

Яків Олександрович розпочав свій трудовий шлях учителем. Викладав природознавство і географію. Водночас заочно навчався на біологічному факультеті Черкаського педагогічного інституту, який закінчив у 1939 році. З осені цього ж року пішов на військову службу. Закінчив Львівсько-Кіровське офіцерське училище. У липні 1941 року був призначений начальником розвідки 945 стрілецького полку 262 стрілецької дивізії. Брав участь у боях з ворогом на Північно-Західному фронті, зазнав важкого поранення в груди. Був нагороджений орденами Вітчизняної війни першого та другого ступенів, медалями. Четверо його братів загинули на фронтах.

В 1947 році Яків Олександрович демобілізувався з лав армії і відтоді постійно жив у Житомирі.
В 1949 році заочно закінчив історичний факультет Житомирського педагогічного інститут. Свою педагогічну діяльність продовжив на посадах завідуючого Житомирським райвідділом освіти, директором Вересівської семирічної школи. Майже одинадцять років (1950-1961) завідував відділом редакції газети «Радянська Житомирщина» (зараз «Житомирщина»). Потім займався видавничою справою. Вийшовши на пенсію, Яків Олександрович цілком віддався творчій та громадській роботі.

Перші нариси і вірші Я. О. Вознюк опублікував у 1935-1936 рр. у Кам’янській районній газеті (Черкащина). Гуморески і фейлетони почав друкувати у житомирській пресі. Саме на сторінках газети «Радянська Житомирщина» у 1951 році і з’явилось вперше ім’я Данило Окийченко, яким підписував він свої публікації – прозові та віршовані гуморески. Заслужений журналіст України Василь Лінивий згадував, що особливо гострою в газеті «Радянська Житомирщина» була сатирична сторінка «Поліська терниця», яку вів Яків Вознюк.

У 1960 році окремою книжкою вийшла повість для дітей Данила Окийченка «Перші кроки Миколки Підберезного». Зі сторінок повісті доносяться далекі громи першої світової та громадянської воєн, складні і суперечливі обставини життя в глухому поліському селі. Саме в такому селі виріс і сам письменник. А його багаторічна робота з дітьми, зацікавлене спостереження за ними, допомогли автору глибоко проникнути в дитячу психологію, зображуючи характер свого героя.

Перу Данила Окийченка належать збірка гуморесок «Од села до села» (1965), в якій описані різні кумедні історії з сільського життя. Наприклад, дізнаєтесь як можна виміряти відстань від села до Житомира пиріжками.

У збірках «Оленчине щастя» (1970) і «Сталевий кубок» (1974) порушуються проблеми освіти, виховання дітей, але більшість оповідань про воєнні події. Їхні герої – звичайні скромні бійці, які навіть в складних обставинах залишаються добрими і чуйними людьми.

І хоч за роки, які пройшли від часу написання книг, багато в житті нашого народу змінилося, змінився світогляд людей, але й сьогодні відчувається вміння автора проникнути в дитячу психологію, побачити красу природи, душевну красу в людях. А його гумористичні твори й досі викликають сміх і спонукають до роздумів над проблемами, які порушує автор.

Займався письменник і перекладами на українську мову. Переклав ряд п’єс, які були поставлені на сцені Житомирського обласного музично-драматичного театру: п’єси Леоніда Рудого «Днів тих не умовкне слава», «Надхмарний замок», п’єсу класика англійської літератури Генрі Філдінга «Монах-спокусник, або Викритий єзуїт». На сцені  Житомирського лялькового театру ставилась українською мовою п’єса Тетяни Габбе «Місто майстрів, або Казка про двох горбанів» в перекладі Данила Окийченка. Перекладав твори адигейських та білоруських поетів.

У лютому 2003 на 87-році життя перестало битися серце нашого земляка відомого українського письменника, члена Національної спілки письменників України Данила Окийченка.

Книги Данила Окийченка

Література про життя та творчість Данила Окийченка