26.12.2019
Новорічний калейдоскоп
17.12.2019
Майстер-клас «Свято для тих, хто фантазує, і майструє, і малює»

 

 
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

НБУ для дітей  

 

 

 

 

  

 

  Освіта в Україні

 

 

Группы раннего развития детей Долоньки

 

 

Виртуальный музей живописи, скульптуры, архитектуры, фотоискусства

 

 

 


На рівні вічних партитур

(до року Гайдна Франца Йозефа)

 

Пам’ятка для користувачівдітей старшого шкільного віку  

                                                        

«Не будь його — не було б ні Моцарта, ні Бетховена».               

                                      Чайковський П. І. 

 

 

Дорогі  друзі!

Пропонуємо вашій увазі пам’ятку про австрійського композитора, одного з засновників венської класичної оперної школи Франца Йозефа Гайдна.

Тут ви знайдете розповідь про життєвий та творчий шлях композитора та перелік матеріалів про нього.

Цією памяткою ми прагнемо допомогти вам більше дізнатися про великого композитора Ф. Й. Гайдна.

Франц Йозеф Гайдн (1732-1809) 

Народився  майбутній композитор у Нижній Австрії в селі Рорау, недалеко від кордону з Угорщиною у 1732 році. Маленький Йозеф ріс і виховувався як усі селянські діти, але зумів увібрати від своїх батьків усе те краще, що цінувалося в патріархальних сім’ях: чесність, старанність, працьовитість, охайність, ощадливість.   

Батьки, що захоплювалися співом і аматорською грою, помітивши у хлопчика музичні здібності, відправили його до родичів на навчання. У пятирічному віці він опинився в невеличкому місті Хайнбурзі, де став жити у свого двоюрідного брата, який працював хормейстером. Брат вчив хлопчика музиці. Йозеф співав у церковному хорі і люди спеціально приходили до церкви, щоб послухати спів маленького Гайдна. А через три роки він почав співати у Віденському соборі. У тринадцять років Йозеф написав свою першу месу. Заняття музикою приносили йому велику насолоду. До вісімнадцяти років він віртуозно виконував сопранові партії, і не тільки в соборі, але й при імператорському  дворі.

У 1761 році він отримав пропозицію від багатого і дуже впливого угорського магната – князя  Павла Антона Естерхазі. Той запропонував музиканту стати заступником капельмейстера.

 

Уже в першій половині 60-х років ХVIII ст. музика Гайдна вийшла за межі Австрії. Діяльність  Гайдна у князя Естеразі як оперного постановника і диригента була справді титанічною. Він поставив близько дев’яноста італійських опер, склав невелику інтермедію «Співунка», за якою пішов цілий ряд його італійських опер: «Аптекар», «Рибалки», «Обдурена невірність» тощо. Остання з опер «Душа філософа» була написана в 1791 році.

Крім оперних вистав у князя Естерхазі процвітала інструментальна музика. В 1781 році відбулося особисте знайомство Гайдна з Моцартом, яке привело до міцної і щирої дружби. У  1792 році, під час перебування у Відні, Гайдн познайомився з Бетховеном, якого бере до себе в учні.

 

Кількість складеного ним за ці роки вражає. Зведений список включає близько двохсот вісімдесяти творів: симфонії, квартети, опери, сонати, танці, пісні.

У 1797 році Гайдн створив знамениту «Пісню кайзеру», яка оспівувала імператора Франца і була прийнята як австрійський національний гімн. Наприкінці 90-х років були написані знамениті ораторії «Створення світу» і «Пори року», які мали за життя композитора  

величезний успіх і ще більш примножили його славу.

Помер композитор 31 травня 1809 році у Відні.

 

Що читати про Йозефа Франца Гайдна 

Баттерворт, Нейл. Гайдн / Н. Баттерворт ; пер с англ. А. Н. Виноградовой. – Челябинск : Урал-книга, 1999. – 158 с. : фотогр.

 

Видання багато ілюстровано фотографіями із життя Гайдна. Матеріал подано в  дуже цікавій формі, яка розкриває творчий шлях Гайдна.

Гайдн Франц Йозеф (1732-1809) : [биография композитора] // Кравченко, Т. Ю. Композиторы и музыканты. – М., 2004. – С. 75-86. – (Великие и знаменитые).

Гайдн Франц Йозеф : [біографія композитора] // Музика : дит. енцикл. / авт.-упоряд. М. О. Володарська, Є. С. Каневський. – Х., 2007. – С. 174-176.

Гайдн Франц Йозеф (1732-1809) : [биография композитора] // 70 знаменитых композиторов : судьба и творчество. – Донецк, 2006. – С. 36-40. – (Жизнь выдающихся людей).

Гайдн Франц Йозеф (1732-1809) : [биография композитора] // 100 великих композиторов / авт.-сост. Д. К. Самин. —  М., 2001. &ndasndash; С. 79-86. – (100 великих).

Дилакторская, Н. Повесть о Гайдне / Н. Дилакторская ; рис. Н. Цетровой. – Л. : Детгиз, 1961. – 157 с. : ил. – (Школьная библиотека).    

Ця книжка  про стійкість та наполегливість, які потрібні кожному, хто хоче чогось у житті   досягнути. Разом  з тим це історія про життя та творчість великого австрійського композитора Гайдна.

Зильберквит, М. А. Великий музыкант из Рорау : повесть о Йозефе Гайдне / М. А. Зильберквит. – М. : Музыка, 1977. – 72 с. : фотогр.

Книга доступно і цікаво розповідає юним любителям музики про життя та творчість Гайдна.

Попова, Т. В. Гайдн / Т. В. Попова. – М. : Музыка, 1967. – 144 с. – (Школьная библиотека).

В книзі розповідається про життєвий шлях австрійського композитора Йозефа Гайдна та дається коротка характеристика його музичних творів. 

Прохорова, И. Музыкальная литература зарубежных стран : для V кл. дет. муз. шк. / И. Прохорова. —  М., 1983. – С. 22-42.

Сторінки з життя композитора та критичні матеріали про його музичні твори.

Гайдн Франц Йозеф : [біографія композитора] // Все для вчителя. – 2002. – № 7. – С. 41.

Гайдн Франц Йозеф : [творчий та життєвий шлях композитора] // Шкільна бібліотека. – 2002. — №1. – С. 90-93.

 Основні твори Ф. Й. Гайдна 

§  Понад 100 симфоній

§  Ряд концертів для різних інструментів з оркестром

§  Понад 70 квартетів (для двух скрипок, альта та віолончелі)

§  52 сонети для фортепіано

§  Ораторії «Створення світу» та «Пори року»

§  Понад 30 опер

§  Обробки шотландських та ірландських пісень              

Укладач: І. О. Меднова, гол. бібліограф


Створення сайтів на замовлення у всіх містах України