Пи́санка — яйце, декороване традиційними символами, які пишуться за допомогою воску й барвників, — символ сонця, життя, весняного відродження, добра, щастя, радості, любові і краси.
Існує багато легенд, які сповіщають про походження писанки. Кожне з оповідань красиве та схоже на правду. Ясно одне — традиції розписувати яйця йдуть у «сиву давнину». Згідно з однією легендою, птахи були улюбленими створіннями Бога сонця, бо вони єдині могли наблизитися до нього. Люди вважали пташині яєчка магічними символами Бога сонця.
Легенди про писанку
Писанка — унікальний витвір народного мистецтва. Немає іншого такого предмету, який би представляв у собі стільки образно-символічного змісту, як писанка. Її дарували на знак перемир’я, побажання здоров’я, краси, сили, врожаю, застосовували як запобігання від стихійного лиха — грому, пожежі; качали по зелені і закопували в землю на ниві, щоб хліб був повний, підкладали під вулик, аби роїлися бджоли…Символи на писанках донесли до наших днів уявлення людей про створення світу, про життя та смерть, рівновагу сил у природі. Зигзагами та паралельними рисочками позначали воду — одну з основних першоджерел життя. Небо, звідки до людей потрапляла цілюща волога, уявляли кругом або овалом, а дощові хмари — трикутником. За допомогою певних символів люди зверталися до вищих небесних сил із проханням про захист та підтримку.