21.02.2020
У Міжнародний день рідної мови
20.02.2020
Марина Павленко для сімейного читання

 

 
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

НБУ для дітей  

 

 

 

 

  

 

  Освіта в Україні

 

 

Группы раннего развития детей Долоньки

 

 

Виртуальный музей живописи, скульптуры, архитектуры, фотоискусства

 

 

 
Ім’я на вустах дитини і дорослого

Бібліографічний огляд літератури для організаторів дитячого читання

У світі одне, але всім потрібне – так визначала значення людського імені народна мудрість . Відомий літературознавець М. М. Бахтін говорив, що ім’я – найдорожче слово для людини, ім’я – це позитив, ім’я – особливе слово для людини, ідентифікуючи особистість в суспільстві, воно священе.

Дуже цікаві роздуми про імена людей знаходимо в статті В. Харченко «Имя в устах ребёнка и взрослого» в журналі «Дошкольное воспитание» № 4 за 2010 рік. З деякими думками автора хочемо вас познайомити. Багаторазово перевірено: як величають навколишніх людей батько і мати, такими словами будуть звертатися до оточуючих і самі діти, переймаючи «дорослі» інтонації і швидко схоплюючи всі плюси і мінуси сучасного спілкування.

А оскільки імя повязано з щоденною мовою, то можна дати декілька рекомендацій по використанню імен.

1. Навіть маленьку людину потрібно закохати в її імя, в сполучення з імям по батькові, прізвищем. Якщо людина не любить свого імені, це психологічна травма, що кровоточить з середини свідомості… Дорогі батьки і вихователі, постарайтеся так провести бесіду, щоб імя сподобалось дитині.До речі про імя по батькові. Все частіше зявляються висловлювання, що краще жити за прикладом заходу, без озвучування Імені по батькові. Це один з проявів глобалізації, з яким важко погодитися. Національне сидить в нас глибше, чим  ми собі це уявляємо. В нашому менталітеті сильно діють сімейні зв’язки. Імя по батькові – яскраве виявлення цього тонкого, але міцного сімейного єднання. І, потім, нудно: в школі Інна Дехтярьова, і в 30 років Інна Дехтярьова. Чи все-таки Інна Григорівна?І як добре, коли в дитячому садку по імені батькові діти називають не тільки няню і виховательку, але й повара, сторожа, столяра. 

2. Людину потрібно як можна частіше називати по імені. «Ти де вештався? Скільки повторювати? Чого мовчиш?» — такі репліки можуть привести до втрати імені, а з нею і контакту з близькою людиною!

3. Потрібно ширше використовувати зменшувально-пестливі форми імен.

4. Кількість використовуваних імен треба збільшувати, звукове різноманіття імен, по батькові, прізвищ теж необхідне.

5. Жарти з іменами недопустимі. Прізвиська &ndndash; наша національна ганьба. Мами остерігаються називати хлопчиків Сергіями, так як в школі автоматично дитина стане як не Сірим, то Серьога. Мухін буде зватися Мухою і т. д. Важливо ще з дитинства повчати, що добра людина називає іншу по імені, а не принижує іншу особистість шляхом прізвиськ. В вік цивілізації негативні прізвиська, образа імені може рахуватися як варварство. Відношення з повагою до імені – один із засобів укріплення особистості.

6. Обов’язково потрібно розказувати дітям про добрі, позитивні риси оточуючих їх людей. Навіть маленька людина потребує інформацію про те, що її оточують достойні, умілі люди, які викликають і повагу, і захоплення. В епоху інформаційних війн позитивні відомості тим більш важливі.

7. Ім’я – це творчість, радість, задоволення. Заохочуйте дитину давати імена лялькам і ведмедикам, котенятам і рибкам. У одного майбутнього письменника мали імена навіть олівці. Особливий випадок – імя братику і сестричці. Часто «авторами» імені стають старші брати і сестри.

З початку було Слово. В повсякденному житті імя як раз і є те саме «Слово на початку» від якого залежить і яким освячене якщо не все, то багато. Дуже багато. Такі думки висловлює автор статті щодо значення імен в житті людини.

Колись, звертаючись до читачів, М. Рильський у вірші «Мова» сказав:          

Не бійтесь заглядати у словник:
Це пишний яр, а не сумне провалля
Збирайте, як розумний садівник,
Достиглий овоч у Грінченка й Даля,
Не майте гніву до моїх порад
І не лінуйтесь доглядать свій сад. 

Ото ж і ми з вами звернемось до словників-довідників та науково-пізнавальних книг. Вони стануть вам у пригоді, якщо матимите бажання більше дізнатися про імена, прізвища своєї сім’ї, друзів, знайомих: якщо захочете вірно писати і вимовляти імена та прізвища. Та ще й згадаєте правила етикету при звертанні до людей.


Рекомендуємо прочитати:

Книги:
Антисуржик / за заг. ред. О. Сербенської. — Львів : Світ, 1994. — 149 с. : ілюстр. — Бібліогр.: с. 145.  
Ця книга допоможе читачеві ввічливо поводитись і правильно говорити.  Хоч книга вийшла в світ  ще в 1994 р., але ми рекомендуємо вам погортати її сторінки. Вона підкаже як чемно привітатися, спілкуватися, поводитися у суспільстві. Особливу увагу звертаємо на розділ «Неправильно – правильно», який порадить вам як  розмовляти без вживання суржиків, правильно спілкуватися з дітьми.  nbsp; 

Бондарчук, Л. І. Культура ділового мовлення : навч. посіб. / Л. І. Бондарчук. — 2-е вид., переробл. і допов. — Житомир : Волинь : Рута, 2008. — 242 с. — Бібліогр.: с. 238-239. 
Людмила Іванівна Бондарчук, автор книги, наводить рядки Бориса Тена, розповідаючи про невдалі переклади прізвищ.

Із прізвищами в нас – біда, та й годі!
Тож їх перероблять тепер у моді
Якщо не Бережний, то Бережной,
То, мабуть, і Товстий, а не Толстой.                     
                                         
Борис Тен

Вона звертає увагу  й на відмінювання прізвищ, зміну звуків при відмінюванні, на наголошення в прізвищах, на вимову.  Візьміть в руки цю книжку і вона допоможе вам навчитися розмовляти гарною літературною мовою.  А ваша дитина, чуючи вас, теж буде говорити правильно і красиво. Ще Сократ сказав колись: «Заговори – нарешті я пізнаю тебе». 

Вихованець, І. Р. Краса в імені твоїм / І. Р. Вихованець // Вихованець, І. Р. Таїна слова / І. Р. Вихованець . — К. : Радянська школа, 1990. – С. 91-104. 
Розповідь про походження, про красу імен. Подається ряд зменшувально пестливих  форм деяких імен. Розповідається про особливості найменування в українських родинах, про рідкісні долі імен. 

Ісат, Ю. А. 2500. Чоловічі та жіночі імена : походження, значення, вибір / Ю. А. Ісат ; [пер. з рос. І. Г. Данилюка ; худож. Л. Є. Колесніченко]. – Донецьк : БАО, 2008. – 559 с. : ілюстр.  
Це видання допоможе читачеві з вибором імені для дитини. До книжки ввійшло понад 2500 імен, відомості про їх походження та значення, а також інформація про відомих носіїв того чи іншого імені. В додатку знайдете імена народів світу: англійські, французькі, італійські  та інші. 

Глинський, Іван. Твоє ім’я – твій друг : науково-художня кн. / І. Глинський. – К. : Веселка, 1978. – 237 с. 
Цікава книжка з незвичайними розповідями про людське  ім’я, з екскурсами в історію,літературу. Етимологічні  дослідження допоможуть вам розібратися в тому, як  з’явилися прізвища. Дізнаємося, що ініціали вперше почали  використовувати в Давньому Римі. Цікаві розповіді чекають на вас про псевдоніми великих людей. Тарас Шевченко, наприклад, деякі своїтвори підписував так: Кобзар Дармограй. А в розділі «Звідки ваше імя» багато хто з читачів знайде своє імя, його походження. 

Мовчун, А. І. У світі етимології : навч.-довід. посіб. з етимології для учнів почат. кл. / А. І. Мовчун, Л. О. Соловець ; за ред. О. О. Таранека. — К. : КІМО : АСТ-Пресс,1998. – 191 с. — (Мій перший словник). 
До таємниць рідного слова поведуть вас автори книги. А чи знаєте ви, що лежить в основі імені людини? Саме  про це піде розмова в розділі «Що в імені твоїм?». Розповіді про деякі жіночі та чоловічі імена, рядки віршів, розповіді про народні і релігійні свята, пов’язані з іменами. 

Олійник, Ольга. Культура мовлення : навч. посіб. / О. Олійник, В. Шинкарук. — К. : Кондор, 2008. — 295 с. — Бібліогр.: с. 295.  
В другому розділі книжки на сторінках 28-105 ви дізнаєтесь про правопис імен, прізвищ та імен по батькові, перевірите, чи вмієте ви правильно відмінювати прізвища. Знайдете тексти пісень «Нехай ім’ям твоїм святиться (музика Г. Гаврилець, слова Ф. Млинченка) та «Марія» (слова Т. Кукурузи), звернете увагу на правила етикету при звертанні до людей. 

Росінська, О. А. Культура сучасної української мови : довід. для всіх / О. А. Росінська. — Донецьк : БАО, 2009. — 447 с.  
Серед великої кількості інформації у довіднику зверніть увагу на тему «Правопис власних назв». Саме тут ви знайдете правила як відмінюються прізвища, імена, правопис словянських прізвищ  та інше. 

Скрипник, Л. Г. Власні імена людей : слов.-довід. / Л. Г. Скрипник, Н. П. Дзятківська. — Вид. 3-тє, випр. — К. : Наукова думка, 2005. — 335 с. — Бібліогр.: с. 324-331.  
В словнику зібрано багато власних імен людей. Є розповіді про найпоширеніші імена, їх походження та варіанти. Вміщено українсько-російський та російсько-український словники імен. В словнику знайдете особливості правопису українських імен і прізвищ, основні правила відтворення російських прізвищ українською мовою.  

Статті: 
Козлова, Л. В. Подводные камни изучения орфографической темы "Большая буква в именах собственных" : воспитание и обучение / Л. В. Козлова // Начальная школа. — 2010. — № 3. — С. 18-24. — Бібліогр.: с. 24.
Міщук, Ігор. Чим схожа Ганна на Івана? : паралельні чоловічі та жіночі імена в українській мові / І. Міщук // Українська мова й література в середніх школах, гімназіях, ліцеях та колегіумах. — 2009. — № 3. — С. 69-74. — Бібліогр.: с. 73-74.
Остапенко, Н. І восени є жіночий день : [Надія, Віра, Любов і їхня мати Софія] / Н. А. Остапенко // Позакласний час. — 2008. — № 8. — С. 46-48.
Передрій, Ганна. У світі власних назв : матеріали для позакласної  роботи у 5-9 класах / Г. Передрій, Т. Карпенко // Дивослово. Бібліотечка. – 2005. — № 2. – 64 с.
Матеріал зацікавить і вчителів і батьків, які захочуть розповісти дітям різні цікавинки про імена людей. Багато літературних ігор, ігрових завдань, що зроблять вивчення рідної мови цікавим і захоплюючим. Адже у безмежній скарбниці слів коштовним самоцвітом сяють власні імена.
Руда, М. Що в імені тобі моєму? : виховна година / М. Руда // Виховні години для сучасних дітей. 5-6 класи. – К. : Шкільний світ, 2008. — С. 17-22.
Знайдете для себе цікавий літературний матеріал: вірші, приказки, вікторину.
Степанова, Олександра. Кожному ім’я потрібне : тематичне заняття для середньої групи / О. Степанова // Дошкільне виховання. — 2008. — № 6. — С. 18-19.
Філіпенко, Оксана. Традиції, звичаї, обряди українського народу : усний журнал / Філіпенко, Оксана // Шкільний світ. — 2009. — № 15. — С. 10-12.
Харченко, В. Имя в устах ребенка и взрослого : наука — практике / В. Харченко // Дошкольное воспитание. — 2010. — № 4. — С. 12-17. — Бібліогр.: с. 17.
Десять узловых точек разговора об именах, именовании, имянаречении могут стать материалом для бесед с родителями и детьми. 


Казки. Вірші. Оповідання 

Андрусич, Ніна. Літні пригоди : казочка-задачка : [як можна називати Марійку: Маня, Марічка, Мар’янка…] / Н. Андрусич ; мал.. О. Коркіщенко // Джміль.   2010. — № 2. – С. 18-19. 
Білоус, Дмитро Григорович. Безцінний скарб : вірші про укр. мову / Д. Г. Білоус ; вступ. ст. В. В. Коптілова ; прим. Ю. Г. Попсуєнко. — К. : Українська енциклопедія, 2004. — 328 с. : портр.
 
Завальнюк, Леонид. Вера, Света, Элла : имена твоих друзей : [стихи для детей дошкольного возраста] / Л.
Завальнюк ; [худож. С. Даниленко]. — М. : Алтей-К, 2001. —
10 с. – (Поэты малышам).
Завальнюк, Леонид. Леня, Петя и Антон : имена твоих друзей : [стихи для детей дошкольного возраста] / Л.
 Завальнюк ; [худож. С. Даниленко]. —  М. : Алтей-К, 2001. — 10 с. – (Поэты малышам).
Завальнюк, Леони
д. Лиза, Коля, Филиппок : имена твоих друзей : [стихи для детей дошкольного возраста] / Л.  Завальнюк ; [худож. С. Даниленко]. —  М. : Алтей-К, 2001. —  10 с. – (Поэты малышам).
Маршак, С. Собрание сочинений в 8 т. Т. 5  / С. Маршак. — М.: Худож. лит., 1970.
С. 532-533.
Махов, Феликс. Азбука имён маленьких принцев : [стихи для детей и про детей] /
Ф. Махов ; худож. К. Бирюков
. – СПб.: Нева ; М.: Олма-Пресс, 2000. – 64 с.
Нестайко, Всеволод. Макароніна : [оповідання] / В. Нестайко // Надійний друг школяра : кн. для додаткового читання : 1-4 кл. / [ред.-упоряд. Н. Павловська]. — К. : Інтерпрес ЛТД, 2006. –
С. 400-405.
Нехода, І. Довге імя : японська народна казка / І. Нехода // Кобзарик : читанка / упоряд. І. Січовик. — К., 2001. –
С. 396-401.
Чубач, Ганна. З «Книги імен» : Миколай : Андрій : [вірші] / Г. Чубач // Мовчун,
А. І. Рідне слово : укр. дит. л-ра : навч. посіб. : у двох кн.
Кн. 2 / А. І. Мовчун,
З. Д. Варавкіна. — Вид. 2-ге, допов. й переробл. — К. : Арій, 2007.
С. 456. 

Макаревич А. М., бібліограф

Літературний додаток  

Publish at Calaméo or browse others.

Створення сайтів на замовлення у всіх містах України